بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

این است آنچه علی ابن ابی طالب به آن وصیّت کرد،

وصیّت کرد و شهادت داد به اینکه خدائی جز اللّه نیست و او است یکتا، و اینکه محمد بنده و فرستاده او است که با هدایت و آئین حق او را فرستاد تا دینش را بر تمام آئین‏ ها برتری بخشد، هر چند مشرکان را خوش نیاید، درود خداوند بر او و اهل بیتش باد.


و همانا نمازم و عبادتم و زندگی و مرگم برای خداوند، پروردگار عالمیان است، که هیچ شریکی ندارد و به این مأمور شده ‏ام و من از مسلمانانم.

سپس وصیت می‏کنم به تو ای حسن و به تمام خانواده و اهل بیت و فرزندانم و هرکس که وصیت نامه‏ ام را دریافت نمود:

به تقوا و ترس از خداوند و نظم در امور سفارش می کنم، و هرگز نمیرید جز اینکه مسلمان باشید، و به ریسمان خداوند چنگ زنید و متفرّق نگردید، زیرا از رسول خدا صلی اللّه علیه‏ و آله شنیدم که فرمود: اصلاح میان مردم از یک سال نماز و روزه برتر است. پس به خویشاوندانتان برسید، و با آنها مهربانی کنید تا خداوند حساب را بر شما آسان گرداند.

شما را به خدا، شما را به خدا در ایتام ، پس آنان را گرسنه نگذارید و نیازمند سؤال از خودتان ننمائید و آنها را کوچک مشمارید که از پیامبر اکرم صلی اللّه علیه و آله شنیدم فرمود:هر که یتیمی را متکفّل شود یا بی نیاز گرداند خدای عزّوجل بهشت را بر او واجب گرداند همچنانکه بر کسی که اموال یتیمی را بخورد، دوزخ واجب گردانیده است.

شما را به خدا، شما را به خدا در قرآن ، پس نگذارید دیگران، در عمل به آن، بر شما پیشی گیرند.

شما را به خدا، شما را به خدا، در همسایگانتان ، زیرا پیامبر صلی الله علیه و آله به آنها سفارش کرد و آنقدر سفارش کرد که پنداشتم ارث می‏ برند.

شما را به خدا، شما را به خدا در خانه خدایتان (مساجد) پس تا بودید آن را خالی نگذارید چرا که اگر رهایش کردید (و به آن رفت و آمد ننمودید) در عذاب مهلت داده نمی‏ شوید و کمترین چیزی که برای یک نفر باشد که وارد مسجد می‏شود این است که در بازگشت، گناهان گذشته‏ اش مورد بخشش قرار گیرد.

شما را به خدا، شما را به خدا، در نماز زیرا آن بهترین عمل است و آن ستون دینتان است.

شما را به خدا، شما را به خدا، در زکات ، که آن خشم پروردگارتان را فرو می‏ نشاند.

شما را به خدا، شما را به خدا، در ماه رمضان ، زیرا روزه‌‏اش سپری است از آتش دوزخ.

شما را به خدا، شما را به خدا در فقرا و مستمندان، پس آنها را شریک زندگی خود قرار دهید.

شما را به خدا، شما را به خدا، در جهاد با اموالتان و جانهایتان و زبانهایتان ، چرا که دو نفر جهاد می‏کنند: پیشوای هدایت کننده‏ یا مطیعی از او که به هدایتش پیروی کند.

شما را به خدا، شما را به خدا، در فرزندان پیامبرتان ، پس مبادا در حضور شما یا پشت سرتان مورد تجاوز و ستم قرار گیرند و شما بتوانید، ستم را از آنان دفع کنید.

شما را به خدا، شما را به خدا، در اصحاب پیامبرتان ، آنان که پس از او، بدعتی را ایجاد نکرده و امر منکری را انجام ندادند و بدعتگزاری را پناه ندادند زیرا رسول خدا صلّی الله علیه و آله به آنها سفارش کرد و بدعتگزاران از آنها را لعن و نفرین نمود و همچنین آنان که بدعتگزاران در دین را پناه دادند نیز مورد لعنت قرار داد.

شما را به خدا، شما را به خدا، در زنان و در بردگانتان ، زیرا آخرین سخن پیامبرتان این بود که فرمود: «شما را به دو گروه ناتوان و ضعیف، زنها و بردگان، سفارش می‏کنم».

هان! نماز، نماز، نماز را بپادارید.

در راه خدا از سرزنش هیچ سرزنش کننده‏ ای نهراسید، خداوند کفایت می‏کند شما را از کسی که به شما آزار رسانده یا بر شما ظلمی روا داشته است .

با زبان خوش با مردم سخن بگوئید همچنان که خدایتان به شما امر کرده است .

امر به معروف و نهی از منکر را فراموش نکنید تا خداوند بدان شما را بر شما مسلّط ننماید، پس هر چه دعا کنید مستجاب نشود.

فرزندانم، بر شما باد به خوشرفتاری، مهربانی و کمک به یکدیگر و زنهار از بدرفتاری و پشت به یکدیگر کردن و از هم متفرق شدن.

و در برّ و تقوی با همدیگر کمک کنید و در گناه و ظلم با کسی همدست نشوید و تقوای الهی داشته باشید که همانا عذاب خداوند بسی سخت و شدید است.

خداوند شما اهل بیتم را حفظ کند و مردم را وادارد که حرمت پیامبرش را در شما نگهدارند. شما را به خدا می‏ سپارم و برای شما درود خدا و رحمتش را خواستارم.

----------------------------------------------------------------------

به استحضار می رساند متن کامل کتب پیام امام (تفسیر نهج البلاغه حضرت آیت الله مکارم شیرازی) در بخش کتابخانه همین سایت قابل دریافت می باشد. انشاءالله که همه ما در پناه عنایت حضرتش، توفیق مطالعه، درک و بکارگیری مفاهیم نهج البلاغه را داشته باشیم.

التماس دعا.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 8 مرداد 1392    | توسط: مهدی ابراهیمی نژاد    | فهرست موضوعی: مطالب روز،     |
نظرات()